Urina na popáleniny

Urina na popáleniny

Popálili jste se? Počůrejte to!

Co ve Vyčůrané lékárničce chybí? Návod, jak využít urinu, když se popálíte.

Kdybych psala e-book Vyčůraná lékárnička dnes, určitě bych do něj doplnila ještě jedno běžné, a přitom hodně nepříjemné zranění, na které můžete urinu použít. Je to jeden z mých nejoblíbenějších receptů a urina při něm předvádí svou moc na plný výkon.

O co jde?

Jedná se o využití uriny na okamžitou rychlou první pomoc při popáleninách.

Popáleniny zchlaďte urinou

O svých zkušenostech mi před časem napsala Magda:

Včera jsem si popálila ruku o elektrickou plotýnku (trdlo, prostě jsem během povídání s kamarádkou zapomněla, že byla pár vteřin zpět zapnutá, a chtěla jsem z ní smést drobek). Vypadalo to docela děsivě, první půlhodinu jsem vůbec nedokázala vytáhnout ruku z ledové vody – okamžitě bolest k nevydržení – a půlka ruky byla rudá.

V kuchyni není o popáleniny nouze

Pak jsem si vzpomněla na to čůrání, takže jsem přetrpěla několik minut venku z ledu a šla se vyčůrat. První ponor do moči šíleně pálil, ale docela rychle přišla úleva. Nechala jsem ruku asi 10 minut máčet, pak když jsem ji vytáhla, už jsem ji zvládla mít normálně na vzduchu.

Takhle jsem máčela celý den vždycky s co nejčerstvější močí a večer jsem žasla – popálené místo se smrsklo na dvě skvrny na dlani (podle bolesti jsem čekala puchýře i na polštářcích prstů a na mnohem větší ploše dlaně) a normálně se na ně dalo sáhnout. Krásně se na nich ta kůže zacelila, takže i když jsou tam puchýře, nemusím to nijak přehnaně hlídat, už tu ruku úplně normálně používám, jen na puchýře netlačím.

Fakt jsem se bála, že tu ruku (pravou) budu mít týden mimo provoz, takže mi to přijde vyloženě jako zázrak.

Moje zkušenost s popáleninami zatím byla asi takováhle: připadá mi to v pohodě, ale pak je reálně puchýř mnohem větší, než jsem čekala. Teďka s urinou to bylo přesně naopak

Rychlá úleva

Příznivé účinky uriny na popáleniny jsem sama několikrát vyzkoušela i na sobě. Loni na Štědrý den jsem se tak zběsile motala v kuchyni, že jsem se spálila dokonce třikrát. Byla to menší zranění na prstech, ale postupovala jsem vždy stejně. Odběhla jsem si na toaletu a prsty na pár minut namočila do vlastní čerstvé uriny. Po vyjmutí z kyblíčku už na nich nebylo nic vidět ani nebolely.

U sváteční večeře jsem skoro nevěděla, že se mi během dne něco stalo (pomineme-li, že jsem měla ruce krásně hladké, to bylo znát na první dotek).

U popálenin je klíčové zareagovat okamžitě.

Pokud máte popáleninu větších rozměrů (větší než dlaň popáleného, u dětí poměřujete podle dětské dlaně), vyššího stupně nebo popálenina zasahuje do citlivých míst, nehrajte si na hrdiny a vyrazte rovnou na pohotovost.

Popálení nemuselo zasáhnout jen kůži a mohlo by způsobit nevratné poškození i na podkožní tkáni. V krajním případě může dojít k poškození regulace a vnitřních orgánů.

Pokud je rána malá a popálenina není moc vážná, zkuste domácí ošetření. Obecně se radí silné chlazení, buď studenou vodou, nebo dokonce i pytlíkem mražené zeleniny apod.

Slyšela jsem i o využívání mouky, zřejmě kvůli vysoké tepelné vodivosti, ale tam bych u větších poranění měla obavu, abych si do rány nezanesla nečistoty. Jednou jsem to zkoušela na malé popálení a výsledek byl lepší než s vodou, ale není to pro mě moc praktické řešení.

Může se zdát podivné, že máte popálené místo namáčet do teplé tekutiny, ale nebojte se toho. Úlevu pocítíte takřka okamžitě. Vzpomeňte si na mou radu zvlášť ve chvíli, kdy při popálenině nebudete mít po ruce jiný prostředek, třeba při opékání špekáčků u ohýnku.

Urina má silné hydratační účinky, takže napomáhá rychlé regeneraci pokožky.

Kdo nezkusil, neuvěří. Kdo zkusil, nedá na ni dopustit!

Nejlepší léčbou je samozřejmě prevence, a proto vám přeju, ať moji radu hned tak nepotřebujete.

Ale pro všechny případy noste v hlavě informaci, že na urinu je spoleh, ať se vám přihodí cokoli. Pár základních tipů, jak ji využít, najdete v e-booku Vyčůraná lékárnička, stáhněte si ho za e-mail.

Vyčůraná lékárnička

Jestli máte vlastní dobré zkušenosti s použitím uriny při zdravotních potížích, napište mi, prosím, na alzbeta@lekarnickavnas.cz. S vaším svolením je ráda vytroubím do světa (klidně i anonymně).

Bětka