chlapecek21o

Rande s vlastní šťávou: Den 7

Teorie

Dnes začneme netradičně – úkolem.

Mám pro vás připravené informace o tom, jak moč vzniká, ale pojďte si provětrat paměť:

Úkol: Co víte o vzniku moči: kde, jak, z čeho se tvoří? Kudy a kam teče? Jaký je vztah vylučovací soustavy k ostatním orgánovým soustavám v těle?

Nebojte se, nebudu vás zkoušet ani známkovat, ale je zajímavé podívat se na to, kolik toho o svém těle (ne)víme.

Hotovo? Nebo se vám nechtělo? Nevadí, koneckonců já vám to řeknu.

Jako ve škole

Moč je produktem vylučovací soustavy. Tvoří se v ledvinách filtrací krve. Z ledvin teče moč přes močovody do močového měchýře a pak močovou trubicí šup ven z těla.

Bylo to tak rychlý, že jste to možná nestihli postřehnout, a tak to ještě jednou zopakuju: moč vzniká z krve. Několikanásobná filtrace v ledvinách má za následek vznik tzv. primární moči, která se složením podobá krevní plazmě.

Přes ledviny, párový orgán o velikosti běžného smartphonu, proteče denně 1700 litrů krve, z níž se vytvoří asi 160 litrů primární moči. Pro představu: to je víc než tři velké sudy piva. V dalších fázích se tato primární moč zpětným vsakováním vody do krve zahušťuje a zahušťuje, až z ní je cca 1,5 až 2 l finální moči. Množství samozřejmě záleží z velké části na konstituci každého jedince, pitném režimu, jídelníčku, zátěži a okolním prostředí.

Dva orgány velikosti smartphonu denně vytvoří přes tři velké sudy primární moči.

Pokud byste si chtěli o přesném mechanismu vzniku moči přečíst víc, doporučuju knížku Gennadije Malachova: Urinoterapie: lék z vlastní čistírny: teorie. (1. vyd. Bratislava: Eugenika, 2007. s. 68 a násl.).

Vylučovací soustava bývá často řazena vedle soustavy trávicí a její produkt je vnímán jako paralela k produktu trávicí soustavy. Může za to asi představa, že když vrchem do těla dáváte pevné a tekuté a spodem odchází taky pevné a tekuté, tak to spolu musí souviset.

A když jsou bobky fuj a smrděj, tak to čůrání bude asi taky jedovatý, nebo ne?

Nic nemůže být pravdě vzdálenější. Vztahem trávicí a vylučovací soustavy jsem se docela podrobně, až naturalisticky zabývala v článku Žádný fialky, klidně na něj mrkněte.

Pro méně náruživé ve stručnosti shrnu jen to, že trávicí soustava zpracovává potravu (včetně tekutin) přijímanou ústy a z jejích zbytků vytváří výkaly. Odvádí z těla složky, které už k ničemu nejsou, nebo s nimiž si tělo neporadí. Vylučovací soustava zpracovává krev a jejím úkolem je udržovat uvnitř těla rovnováhu. Odvádí z těla i hodnotné užitečné látky, kterých má v dané chvíli organismus nadbytek.

Tak. A to by pro dnešek stačilo, ať vás nezahltím. 

7_oblicej

Praxe

Jde vám z té teorie hlava kolem a říkáte si: ať už je to za mnou?

Tak pojďte, teď jste tak akorát připravení na to, abyste se moc nebránili, až řeknu: „Vezměte si odličovací tamponek, namočte ho do čerstvé moči (Vidíte tam ten stejný kořen? Namočit do moči… Mě ta čeština baví! Ale to jenom tak na okraj.) a otřete si s ním obličej.“ Nebojte se toho, i kolem očí, nepálí to, neštípe. Představujte si třeba, že je to heřmánkový čaj, ten koneckonců vypadá úplně stejně, ale mně na rozdíl od uriny trochu smrdí. J

Nechte působit asi tak půl minutky a můžete obličej umýt teplou vodou. Hotovo! Další velký krok máte za sebou.

Úkoly

Už jste závislí na třídílné struktuře mých mailů? Já trochu taky, ale snažím se s tím bojovat, abych netlačila úkoly tam, kde se to nehodí. Dneska se to hodilo, a tak jste úkol měli na začátku teorie. Další pro vás nemám.

Tak třeba zítra!

Alžběta Vintrová