Plýtváme energií?

Plýtváme energií?

 

Jak vzniká moč a že není jedovatá, už víte, psala jsem o tom v minulých článcích. Přečtěte si je, než se pustíte do tohoto, pěkně vám to zapadne jako dílky do skládačky.

Takže jen stručně:  Na odstraňování jedů máme v těle játra, která vyvádí jedovaté látky do střev, a ty pak z těla odchází se stolicí. Moč vzniká následně filtrací očištěné krve v ledvinách, jejichž úkolem je udržovat rovnováhu vnitřního prostředí.

Moč vyvádí z těla látky, pro které organismus v danou chvíli nemá využití. Nadbytečné množství vody, vitamínů, hormonů, minerálů, enzymů nebo dalších látek nepřiměřeně zatěžuje krevní oběh. Pro tělo je příliš energeticky náročné, aby vozilo věci, které zrovna nepotřebuje.

Vy s sebou taky netaháte deštník, když Noři, Foreca i Aladin slibují na týden samé sluníčko, že ne?

Chová se tělo neekonomicky? Plýtvá prostředky?

Tělo se jich zbaví, ale za chvíli se třeba budou hodit! Na to tělo nečeká, obětuje je, i když jejich výroba a příprava ho stála už nezanedbatelné množství energie.

Ta se dá efektivně využít, pokud tyto látky do těla vrátíte. Nemyslím ve formě chemických doplňků, myslím spolu s močí. Nedělám si srandu, vraťte tělu, co před chvílí vyloučilo, než to projde dalším kolečkem, může se to zase hodit.

Skvělou schopnost absorpce má i kůže, není vždy nutné moč pít, pokud vás tato představa děsí. Můžete si udělat masáž nebo koupel. V mnoha případech je to dokonce vhodnější.

Co všechno v moči najdeme?

Ještě jednou si řekneme, co v moči je a není, ať se přenesete přes přetrvávající bloky a můžete se s nadšením pustit do dalšího čtení a pokusů.

Asi 95 % moči tvoří voda, následuje močovina, soli a dalších několik tisíc složek, mezi nimiž najdeme na předních místech vitamíny, hormony, enzymy, aminokyseliny, biogenní stimulátory, minerály nutné pro činnost těla.

Chcete to konkrétně? Tak je tam: močovina, kyselina močová, základy purinů, deriváty guaninu, histidin, kyselina hippurová, síra, stopy bílkovin, aminokyseliny, éterické kyseliny, glukóza, aceton, žlučové kyseliny, kyselina mléčná, nenasycené mastné kyseliny, kyselina šťavelová, z enzymů pepsin, trypsin, amyláza, fostafáza.

Ale také všechny možné hormony, vitaminy, soli vápníku, železa, dusíku, draslíku, hořčíku, chloru, fosforu. Končím, je toho mnohem víc, ale myslím, že představu jste si udělali.

Moč se svým složením blíží krevní plazmě, i když koncentrace složek je jiná. A na tom záleží.

Na množství záleží

Moč by mohla být jedovatá, kdyby v ní zastoupené složky byly v jiném poměru. Pokud by například chloru, který v moči běžně je, bylo víc, stal by se z nás veřejný plavecký bazén, a to by jistě zdravé nebylo.

Stejně tak nadměrná koncentrace močoviny (která je úplně normálním konečným produktem metabolismu bílkovin) a jejích derivátů by nám v těle mohla udělat pěknou paseku. Právě proto, aby k takovým situacím nedocházelo, je třeba dostatečně pít. Příjem tekutin zajišťuje přiměřené ředění vnitřního prostředí a dává ledvinám prostor vyrábět moč v takovém množství a koncentraci, abychom se jí nemuseli bát.

 

Moč obsahuje látky, které ve velmi vysoké koncentraci mohou být škodlivé, ale obsahuje je v množství, které je pro tělo zcela bezpečné a normální, dokonce nutné.

Vždy by nás vedle seznamu složek měla zajímat také jejich koncentrace, jedině taková informace o něčem vypovídá.

Jíte mandle? A víte, že je v nich kyanid, který je prudce jedovatý? Musíte jich ale sníst dost, aby vás to zabilo. Když jsem dětem začínala dělat první příkrmy, vyskočila na mě z internetu informace, že mrkev je nebezpečná, protože obsahuje dusík. A co teprve vzduch? Tam je dusíku kolem tří čtvrtin hmotnosti, není náhodou jedovatý taky vzduch?

Slyšela jsem jednu uvědomělou maminku, která se bála podávat dítěti homeopatika, protože obsahují cukr, který dítěti dávat nechce. Ano, homeopatika (aspoň ty od značky Boiron) jsou cukrové kuličky, někteří odpůrci tohoto léčebného postupu jim to i rádi vyčítají, ale celá tubička váží 5 g, rozpočítejte si to na dobu používání, myslím, že to neublíží ani citlivým osobám.

Neděste se samotné složky, pokud nevíte nic o koncentraci a o celkovém množství.

 

Jedovaté složky

Pokud byste svou moč podrobili důkladné analýze, možná byste v ní přeci jen našli některé nepřátelské látky. Pocházejí většinou z jídla a pití.

Pokud si do těla přivádíte v hojném množství i látky jedovaté, pak ano, moč obsahuje také jedy. Časté jsou například stopy léků, alkohol, kofein, nikotin, éčka z průmyslově zpracovaných potravin atd.

Pokud víte, co jíte a pijete, nebojte se toho, co čůráte.

Jedovaté látky se do moči vylučují také při nemoci. Ani tehdy není potřeba se vlastní šťávy bát. Naopak, moč nemocného člověka funguje jako homeopatikum nebo autopatický lék. Mluví se také o tom, že funguje jako nozoda.

Moč přináší do těla informace o nemoci, které pomáhají imunitnímu systému nastartovat přiměřenou reakci. Jasnou výhodou léčby urinou je, že se můžete léčit, i když neznáte diagnózu. Vaše tělo totiž ví, co se s ním děje, a tuto informaci samo sobě dokáže sdělit, třeba přes moč. Podrobně se o léčivých účincích moči rozepíšu v dalších článcích, proto tu tento blog je.

Nedočkavci si rovnou stáhnou návod, jak 10 běžných léků nahradit urinou a ušetřit přes 1000 Kč.

Koncentrace potenciálně škodlivých látek v moči závisí na individuálním životním stylu a zdravotním stavu, ale nikdy není tak vysoká, aby nám mohla ublížit (výjimkou je snad jen moč osob, které dlouhodobě užívají velké množství chemických léků). Kdyby byla moč jedovatá, otrávila by nás rovnou v ledvinách nebo močovém měchýři a nečekala by, jestli ji vypijeme!

I když jsem nenapsala určitě všechno, co by se o tomto tématu napsat dalo, cítím, že je nejvyšší čas to ukončit. Na závěr tedy krátké shrnutí. Moč není jedovatý splašek, jak jste se ve škole asi učili. Moč je filtrát krve svým složením blízký krevní plazmě.

Krev se nejprve filtruje v játrech, která z ní vytáhnou jedovaté složky a prostřednictvím žluči je pošlou do trávicí soustavy, která je se stolicí vyloučí. Přefiltrovaná krev jde do ledvin, které z ní odeberou látky, pro něž tělo v danou chvíli nemá využití. Jsou to povětšinou životně důležité sloučeniny, jejich zpětným zavedením do těla si neuškodíme, ale naopak ušetříme energii.

Jestli už jsem vás nalomila a říkáte si, že ta moč by mohla být fakt zajímavá, doporučuju vaší pozornosti můj e-book určený odvážným začátečníkům. Jestli si ještě netroufáte, sledujte zatím facebook a sbírejte informace a odvahu na později.

 

2 Odpovědi

  1. Lucie napsal:

    Boží trojice článků! Díky moc! Ta odlišná funkce jater a ledvin mi doteď unikala!

    • Alžběta Vintrová napsal:

      Díky, nějakou dobu jsem se v tom sama motala, ale játra to zachránily 🙂

Diskuze je uzavřena.